9 листопада - День української писемності та мови

Переглядів 47

9 листопада - День української писемності та мовиДо єдиного дня інформування населення

День української писемності та мови

Сьогодні, 9 листопада, наша країна відзначає День української писемності та мови.

Цей день українці святкують з 1997 року. Встановлений він указом Президента України на підтримку ініціативи громадських організацій в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-літописця, послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Він був письменником-агіографом, основоположником давньоруської історіографії, першим істориком Київської Русі, мислителем, вченим, ченцем Києво-Печерського монастиря.

Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Він є автором найдавнішої пам’ятки історіографії та літератури українців – "Повісті минулих літ". Цей твір складений на основі сучасних автору подій і архівних літописів, народних переказів та оповідань.

Українська мова входить до 30 найпоширеніших мов світу.

Носіями української мови є мільйони людей, більшість з яких мешкають на території України. Поширена наша мова також у Молдові, Польщі, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де проживають українці.

Українська мова - одна з головних цінностей нашої країни, наша гордість і наш скарб. Українську мову неодноразово забороняли і намагалися викорінити, а над її носіями вчиняли геноцид. Наша мова пережила все це і зараз визнана однією з найкрасивіших мов у світі.

День української писемності - прекрасний привід прочитати нову книгу українською мовою, або розмовляти весь день виключно українською.

Цікаві факти про українську мову

 • У сучасній українській мові налічується понад 250 тисяч слів.
 • Українська мова має найбільше спільної лексики з білоруською, польською та сербською мовами. З російською мовою українська має лише 62% спільних слів. Також у російської та української мови багато фонетичних відмінностей. За вимовою українська найближча до чеської та словацької.
 • Перші слова українською були записані на листі в 448 р н.е. візантійським істориком Пріском Панікійським. Він записав слова "мед" і "страва".
 • Деякі лінгвісти зараховують українську до найдавніших зі слов'янських мов. За деякими версіями, українська сформувалася приблизно в 9-4 тисячолітті до н.е. а російська мова походить від церковного варіанту української мови.
 • Іменники в українській мають цілих 7 відмінків - це рекорд для слов'янських мов. На відміну від споріднених мов, у нас також є кличний відмінок.
 • В українській мові виділяється три форми майбутнього часу у дієслів - проста ("я піду"), складна (" я йтиму") і складена ("я буду йти").
 • В українській мові майже будь-який іменник має зменшувально-пестливу форму (наприклад, "вороги" - "вороженьки").
 • У сучасній нормі правопису в українській мові дозволено вживати фемінітиви до професій і родів занять. Це не вважається мовною помилкою.
 • Найчастіша перша буква в словах в українській мові - буква"П". Найменше слів починається на букву " Ф "(не враховуючи букву "И" і м'який знак).
 • Перший український буквар вийшов у Львові в 1574 році. До наших часів зберігся лише один зразок з цієї партії. Зараз він зберігається в бібліотеці Гарварду.
 • Українська мова багата на синоніми. У слова "горизонт" 12 синонімів, а у слова "бити" - цілих 45.

Джерело Вільногірська міська рада

Коментарі


no robot код