Вольногорск

информационный


left

icon user Новости науки и техники 14 апрель 2017

icon comment 0 Комментариев

У надрах супутника Сатурна виявлені умови для існування життя, подібної земної

150401_saturn1_10211.thumb.jpgМіжпланетна станція Cassini виявила, що водяні струмені, які викидають з надр Енцелада, містять до 1,4 відсотка молекулярного водню і до 0,8 відсотка вуглекислого газу. Як з'ясували журналісти «Фрази», ці сполуки є критично важливими для біосинтезу метану мікроорганізмами і показують, що в підповерхневому океані супутника Сатурна присутні гідротермальні джерела.

Як повідомляє Science, вивчений зразок також містить 96-99 частин води (за обсягом), 0,1-0,3 частини метану і 0,4-1,3 частини аміаку. Аномально високий вміст молекулярного водню означає, що в надрах супутника Сатурна порушено термодинамічна рівновага. Вчені вважають, що найбільш правдоподібним поясненням цього можна вважати наявність в підповерхневому океані Енцелада гідротермальних джерел, поблизу яких відбуваються хімічні реакції між мінеральними породами і органічною матерією.

На Землі такі процеси підтримують існування в глибинах океанів екосистем анаеробних архей - примітивних мікробів, які отримують енергію без доступу кисню. Проби водяних струменів науковий інструмент INMS (Ion and Neutral Mass Spectrometer) станції Cassini взяв у 2015 році під час найближчого прольоту від Енцелада.

Як повідомляла «Фраза», взимку 2010 року спектрометр зонда «Кассіні» зареєстрував негативно заряджені іони, що утворилися з молекул води, в речовині, викинутому гейзерами Енцелада. Подібні іони раніше виявлялися на Титані, комети Галлея і Землі, причому їх поява біля поверхні нашої планети прямо пов'язане з рухом мас рідкої води (водоспадами, океанічними хвилями).

У лютому 2011 року NASA повідомляло про те, що на Енцеладі є вируючий океан, в глибинах якого може розвиватися життя.

4 квітня 2014 «Кассіні» виявив докази наявності великого океану рідкої води, захованого під поверхнею супутника Сатурна Енцелада. За словами вчених, це відкриття дозволяє припустити про можливість існування позаземних мікроорганізмів.

У вересні 2015 астрономи, які вивчили лібрації (коливання при русі по орбіті) Енцелада за багато років роботи зонда Cassini, прийшли до висновку, що всю поверхню Енцелада покриває величезний підлідний океан.

Шостий за розміром супутник Сатурна відкрив в 1789 році Вільям Гершель. Навколо планети супутник звертається за 32,9 години. Радіус Енцелада приблизно в 25, а маса - в 200 тисяч разів менше, ніж у Землі. На ньому є розріджена атмосфера, а під водяний мантією - тверде силікатне ядро. Поряд з Європою (супутником Юпітера) Енцелад вважається основним кандидатом на місце в Сонячній системі, де, крім Землі і Марса, можливо зародження життя.
Нагадаємо, «Кассіні» працює в околицях Сатурна з 2004 року і є спільним проектом ESA, NASA та Італійського космічного агентства. У 2010 році місія зонда була продовжена до 2017 року.

Фінал місії запланований на 15 вересня 2017 року. У цей день Cassini повинна бути затоплена в атмосфері Сатурна. Такий спосіб знищення апарату дозволить запобігти можливому біологічне забруднення наземними матеріалами Енцелада і Титана - супутників планети, де вчені не виключають наявність примітивного життя.

Місія Cassini вважається найуспішнішою програмою НАСА з дослідження планети Сонячної системи.

 

Джерело

Просмотров: 18


Комментарии

Имя:

code Код:

right