Вольногорск

информационный


left

icon user Новости науки и техники 08 апрель 2017

icon comment 0 Комментариев

Тропічна рослина вбиває птахів через «примхи еволюції»

Рослини нерідко використовує тварин і птахів для поширення свого насіння, наприклад, реп'ях прилипає до шерсті або пір'я, а потім насіння відвалюються вже далеко від батьківської рослини. Але один рід дерев, що зустрічається на островах в Тихому та Індійському океанах, взагалі вбиває дрібних птахів, коли вони сідають на його гілки, щоб поласувати плодами. Вчені поки точно не з'ясували точної причини цього безглуздого вбивства, але недавно відомий еколог припустив, що це просто одна зі страшних примх еволюції.

Алан Бургер з Університету Вікторії в Канаді почав вивчати Пізон ще в 1990-х роках, тоді він їздив на Сейшельські острови, щоб ближче вивчити її. На багатьох видах цього дерева ростуть довгі плоди, покриті густим слизом і невеликими гачками, які утримують практично всі, що до них доторкається, в тому числі комах і дрібних птахів. Потрапили в пастку жертви не в силах полетіти, вмирають. Потім плоди відвалюються і падають вниз разом з прилип жертвою, яку потім, разом з насінням, з'їдають падальщики. Іноді на деревах накопичується досить велика кількість трупів, що, за влучним висловом журналіста Washington Post Джейсона Біттела, виглядає «як моторошні прикраси різдвяної ялинки».

Це не якийсь випадковий казус, а цілком загальне для всіх Пізон явище, через яке дерево називають «деревом-птахолова». Алан Бургер протягом двох десятиліть намагався знайти якийсь еволюційний мотив для цього поведінки. Він виявив, що те насіння, що падають разом з тушками птахів до підніжжя дерева, якщо їх не з'їдають хижаки, не показують більшої виживаності, ніж насіння без такого поживного субстрату. Також еколог припустив, що трупики могли грати роль своєрідних плотів, щоб насіння могло в них перебратися на сусідні острови, однак і такі експерименти не дали позитивного результату.
Таким чином еколог прийшов до висновку, що вбивство птахів не дає дереву великих переваг, а значить є лише випадковістю еволюції.

 

Джерело

Просмотров: 11


Комментарии

Имя:

code Код:

right