Вольногорск

информационный


left

icon user Новости науки и техники 03 август 2017

icon comment 0 Комментариев

Астрономи знайшли «пекельну» планету

full.jpgАстрономи вперше вивчили властивості стратосфери однієї з гігантських екзопланет і виявили, що вона розпечена до таких температур, що вона могла б випарувати залізо та інші метали

Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature.«Під час нашої першої націлили« Хаббл »на WASP-121b, ми побачили сяйво молекул води, що вказало на наявність чітко вираженої стратосфери на цьому« гарячому юпітері ». Наші теоретичні розрахунки досить давно вказували на те, що у деяких планет можуть бути дуже гарячі стратосфери, сильно впливають на хімію і фізику всієї атмосфери », - розповідає Том Еванс (Tom Evans) з університету Ексетера (Великобританія).

пекельні світи

За останні десять років астрономи відкрили тисячі планет за межами Сонячної системи, частина з яких виявилася схожою на Землю за своїми розмірами, а інші - на зменшені або збільшені копії Юпітера. Зараз планетологи активно працюють над вивченням їх атмосфери для оцінки того, чи може існувати на них життя, і розкриття історії формування.
Великих успіхів в цьому напрямку були досягнуті при вивченні «гарячих юпітерів» - найбільших і зручних для вивчення планет поза Сонячною системою. Їх розпечена атмосфера виявилася схожою за складом на газові оболонки Юпітера і Сатурна, в основному складаються з водню, гелію і вуглеводнів, а в їх небесах астрономи відкрили екзотичні скляні та свинцеві хмари і дощі з дорогоцінних каменів.

Як розповідає Еванс, вчені досить давно підозрювали, що багато «гарячі юпітери», що володіють рекордно високими температурами поверхні і атмосфери, можуть мати ще більш розпеченій стратосферой, температура якої, як і у її «тезки» на Землі, зростає в міру віддалення від поверхні газового гіганта.

Існуючі сьогодні телескопи занадто малі для того, щоб безпосередньо спостерігати за атмосферою таких планет, і тому вченим доводиться шукати їх сліди в світінні зірок, навколо яких обертаються «гарячі юпітери», спираючись на властивості земної стратосфери і комп'ютерні моделі розпечених газових гігантів.

Проблема полягає в тому, що вчені не знали, які речовини або молекули можуть служити аналогом озону, головного винуватця розігріву стратосфери на Землі. Молекули озону, як пояснюють вчені, поглинають ультрафіолетове випромінювання і перетворюють його в тепло, завдяки чому стратосфера гаряче «зверху», де таких променів більше, ніж «знизу», куди вони потрапляють набагато рідше.

Під залізними хмарами

Еванс і його колеги намагалися знайти такі молекули, аналізуючи спектр найгарячіших екзопланет за допомогою «Хаббла». Спостерігаючи за недавно відкритої планетою WASP-121b, «гарячим Юпітером» в сузір'ї Корми, вчені виявили декілька вкрай незвичайних ліній в їх спектрі, які вказували на присутність сильно розігрітих водяної пари і ряду інших речовин, здатних розігріти воду до таких високих температур.

Намагаючись зрозуміти, які саме речовини містяться в атмосфері WASP-121b, вчені створили комп'ютерну модель цього «гарячого Юпітера». Використовуючи цю віртуальну планету, астрономи додавали в її атмосферу різні речовини і спостерігали за тим, як змінюється її спектр при зміні набору і концентрації цих сполук.

Подібний прийом допоміг їм довести, що верхній шар атмосфери WASP-121b дійсно схожий на стратосферу, роль озону в якій грають два речовини - оксид титану і оксид ванадію, наночастинки і молекули яких поглинають ультрафіолет ще сильніше, ніж озон.

Завдяки цим з'єднанням, верхній шар стратосфери WASP-121b приблизно на 1100-1500 градусів Кельвіна гаряче, ніж її нижня частина, і температури в ній досягають рекордних 2700 градусів Кельвіна. Це означає, що залізо, яке потрапило в цю частину атмосфери WASP-121b, не тільки б початок плавитися, а й було б готове «закипіти» і випаруватися.

Дане відкриття, як вважають Еванс і його колеги, підтверджує те, що існує два класи «гарячих юпітерів», що володіють або які не мають стратосферой. Подальше вивчення WASP-121b і відкриття інших планет такого роду, на думку планетологов, допоможе нам зрозуміти, що саме відрізняє їх і як формуються подібні «пекельні» світи.

 

Джерело http://vlasti.net

Метки: Наука   космос  

Просмотров: 21


Комментарии

Имя:

code Код:

right