Вольногорск

информационный


left

icon user Новости науки и техники 03 август 2017

icon comment 0 Комментариев

Астрономи знайшли «пекельну» планету

full.jpgАстрономи вперше вивчили властивості стратосфери однієї з гігантських екзопланет і виявили, що вона розпечена до таких температур, що вона могла б випарувати залізо та інші метали

Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature.«Під час нашої першої націлили« Хаббл »на WASP-121b, ми побачили сяйво молекул води, що вказало на наявність чітко вираженої стратосфери на цьому« гарячому юпітері ». Наші теоретичні розрахунки досить давно вказували на те, що у деяких планет можуть бути дуже гарячі стратосфери, сильно впливають на хімію і фізику всієї атмосфери », - розповідає Том Еванс (Tom Evans) з університету Ексетера (Великобританія).

пекельні світи

За останні десять років астрономи відкрили тисячі планет за межами Сонячної системи, частина з яких виявилася схожою на Землю за своїми розмірами, а інші - на зменшені або збільшені копії Юпітера. Зараз планетологи активно працюють над вивченням їх атмосфери для оцінки того, чи може існувати на них життя, і розкриття історії формування.
Великих успіхів в цьому напрямку були досягнуті при вивченні «гарячих юпітерів» - найбільших і зручних для вивчення планет поза Сонячною системою. Їх розпечена атмосфера виявилася схожою за складом на газові оболонки Юпітера і Сатурна, в основному складаються з водню, гелію і вуглеводнів, а в їх небесах астрономи відкрили екзотичні скляні та свинцеві хмари і дощі з дорогоцінних каменів.

Як розповідає Еванс, вчені досить давно підозрювали, що багато «гарячі юпітери», що володіють рекордно високими температурами поверхні і атмосфери, можуть мати ще більш розпеченій стратосферой, температура якої, як і у її «тезки» на Землі, зростає в міру віддалення від поверхні газового гіганта.

Існуючі сьогодні телескопи занадто малі для того, щоб безпосередньо спостерігати за атмосферою таких планет, і тому вченим доводиться шукати їх сліди в світінні зірок, навколо яких обертаються «гарячі юпітери», спираючись на властивості земної стратосфери і комп'ютерні моделі розпечених газових гігантів.

Проблема полягає в тому, що вчені не знали, які речовини або молекули можуть служити аналогом озону, головного винуватця розігріву стратосфери на Землі. Молекули озону, як пояснюють вчені, поглинають ультрафіолетове випромінювання і перетворюють його в тепло, завдяки чому стратосфера гаряче «зверху», де таких променів більше, ніж «знизу», куди вони потрапляють набагато рідше.

Під залізними хмарами

Еванс і його колеги намагалися знайти такі молекули, аналізуючи спектр найгарячіших екзопланет за допомогою «Хаббла». Спостерігаючи за недавно відкритої планетою WASP-121b, «гарячим Юпітером» в сузір'ї Корми, вчені виявили декілька вкрай незвичайних ліній в їх спектрі, які вказували на присутність сильно розігрітих водяної пари і ряду інших речовин, здатних розігріти воду до таких високих температур.

Намагаючись зрозуміти, які саме речовини містяться в атмосфері WASP-121b, вчені створили комп'ютерну модель цього «гарячого Юпітера». Використовуючи цю віртуальну планету, астрономи додавали в її атмосферу різні речовини і спостерігали за тим, як змінюється її спектр при зміні набору і концентрації цих сполук.

Подібний прийом допоміг їм довести, що верхній шар атмосфери WASP-121b дійсно схожий на стратосферу, роль озону в якій грають два речовини - оксид титану і оксид ванадію, наночастинки і молекули яких поглинають ультрафіолет ще сильніше, ніж озон.

Завдяки цим з'єднанням, верхній шар стратосфери WASP-121b приблизно на 1100-1500 градусів Кельвіна гаряче, ніж її нижня частина, і температури в ній досягають рекордних 2700 градусів Кельвіна. Це означає, що залізо, яке потрапило в цю частину атмосфери WASP-121b, не тільки б початок плавитися, а й було б готове «закипіти» і випаруватися.

Дане відкриття, як вважають Еванс і його колеги, підтверджує те, що існує два класи «гарячих юпітерів», що володіють або які не мають стратосферой. Подальше вивчення WASP-121b і відкриття інших планет такого роду, на думку планетологов, допоможе нам зрозуміти, що саме відрізняє їх і як формуються подібні «пекельні» світи.

 

Джерело http://vlasti.net

Метки: Наука   космос  

Просмотров: 10


Комментарии

Имя:

code Код:

rss livejournal Telegram twitter google facebook
Облако меток

 amd   android   apple   asus   chrome   facebook   firefox   galaxy   games   google   htc   huawei   intel   ios   iphone   lenovo   lg   linux   macos   meizu   microsoft   msi   nokia   nvidia   oneplus   radeon   ryzen   samsung   spectre   ssd   windows   xiaomi   биткоин   видео   вольногорск   интернет   искусственный интеллект   картины   космос   наука   юмор 

Все метки


right
| Важно!!! |  Городские новости |  Транспорт города |  Фотогалерея |  Справочная |  Афиша |  Интересное в мире |  Разное | Сайт місцевих садоводів |


Администрация сайта не всегда разделяет мнение авторов статей
и не несет ответственности за содержание информации, которая размещается посетителями ресурса.

Copyright © 2009-2018 https://vln.dp.ua/