Вольногорск

информационный


left

icon user Новости науки и техники 01 август 2017

icon comment 0 Комментариев

Астрономи: «водні світи» можуть бути в принципі нежилими

ledyanyie-gigantyi.jpg

Крижані екзопланети, схожі на Енцелад або Європу, навряд чи можуть підтримувати життя, так як підвищення температури їх поверхні перетворить їх не в світ-океан, а в гігантський парник.

Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature Geoscience, передає РІА Новини.

«Багато наших колег вважають, що крижані світи можуть стати жилими, якщо яскравість їх світила підвищиться і їх крижана оболонка буде розтоплена. Ми показали, що це насправді неможливо для екзопланет, що не володіють сушею і схожих за розмірами на Енцелад і Європу. Вони відразу перетворюються з «льодинки» в «парник» минаючи фазу, під час якої вони нагадують Землю », - пишуть Цзюнь Ян (Jun Yang) з університету Пекіна (Китай) і його колеги.

Сьогодні вчені активно сперечаються про те, чи можуть подібні планети підтримувати життя. Частина з них вважає, що океани таких «водних світів» нічим не відрізняються від морів і озер Землі, а інші планетологи припускають, що на цих планетах буде панувати потужний парниковий ефект, в принципі не дозволяє життя існувати в їх водах.

Автори статті звернули увагу на те, що клімат таких водних світів буде залежати від двох відмінних властивостей води - то, що вона добре відображає тепло і світло в замороженому стані і утримує тепло в пароподібному стані. Чим більше льоду або пара з'являється на планеті, тим сильніше вона буде відображати або утримувати в собі тепло, завдяки чому кількість льоду і пара буде збільшуватися саме по собі з усе більшою швидкістю.

Керуючись подібними міркуваннями, Ян і його колеги створили комп'ютерну модель аналога Сонячної системи, в якій навколо зірки оберталася планета, схожа за своїми розмірами та властивостями на Енцелад або Європу. Вчені поступово підвищували яскравість світила, імітуючи те, що відбувалося з Сонцем в останні 3-4 мільярди років, за які його яскравість зросла на 30%.

Ці розрахунки привели до відносно несподіваних результатів - виявилося, що «водні світи» можуть існувати лише в двох формах - в форматі повністю замороженого кулі з льоду і в вигляді гігантського парника, в якому вся вода перетворилася на пару.

Аналоги земних океанів на таких світах фактично ніколи не виникають, так як процес перетворення планети з «сніжку» в «паровий котел» займає миті за геологічними мірками. Для запуску цієї трансформації, як виявилося, потрібно несподівано багато енергії, приблизно в 1,7-2 рази більше, ніж сьогодні отримує наша планета від Сонця.

Як Земля, з огляду на її великі запаси вуглекислоти і води, уникла такої долі? Як вважають вчені, унікальна доля нашої планети пояснюється тим, що її поверхня покрита не тільки водою, але і ділянками суши.

Взаємодія між молекулами СО2, води і силікатними гірськими породами, як відзначають вчені, удаляло надлишки парникових газів з атмосфери і повертало їх назад разом з виверженнями вулканів і іншими видами геологічної активності, заважаючи перетворенню Землі в парник і допомагаючи їй «розморозитися» при перетворенні в крижаній куля.

Все це, як зазначають Ян і його колеги, ставить під сумнів населеність багатьох «водних світів», відкритих планетології в останні роки, таких як Kepler-22b, Kepler-62E і Kepler-62f. Ці планети, які вчені вважали світами-океанами, можуть насправді бути або парниками, або «ледишкамі», абсолютно непристосованими для підтримки життя.

 

Джерело http://hvylya.net

Метки: Наука   космос  

Просмотров: 16


Комментарии

Имя:

code Код:

right