Вольногорск

информационный


left

icon user Новости науки и техники 31 июль 2017

icon comment 0 Комментариев

Астрономи визнали чорні діри головними «вбивцями» древніх галактик

chernaya-dyira_galaktika.jpg

Надактивні галактики, що існували на зорі життя Всесвіту, погасли і перетворилися в "мертві" еліптичні галактики завдяки незвично високої активності гігантських чорних дір в їх центрі.

Про це заявляють вчені, що опублікували статтю в журналі Astrophysical Journal, передає РІА Новини.

«Ці квазари могли грати центральну роль в згасанні найактивніших галактик, де зірки народжувалися з рекордно високою швидкістю. Вони стали «вбивцями» своїх галактик з тієї причини, що вони були досить потужними для того, щоб викинути майже весь газ з них, знищивши всі «будматеріали» для майбутніх зірок », - розповідає Хай Фу (Hai Fu) з університету Айови (США ).

Приблизно половина галактик, навколишнє Чумацький Шлях в доступній для огляду Всесвіті, є «мертвою» з точки зору космологічної еволюції - в них досить давно припинили формуватися нові зірки, і тому вони поступово «червоніють» і згасають. Чому це відбувається, вчені поки не знають, і на цей рахунок є багато гіпотез.

Наприклад, російсько-німецький астроном Олексій Фіногенов вважає, що галактики вмирають від «обжерливості» - кількість «зіркових будматеріалів» в них в минулому була настільки високою, що в них була запущена вибухоподібному реакція формування нових світил, швидко спустошила запаси цих нейтральних газів. Інші вчені вважають, що в смерті галактик винні чорні діри, «задушливі» їх зсередини, або навіть темна матерія.

Фу і його колеги знайшли докази на користь того, що «кілерами» таких галактик виступали надактивні чорні діри в їх центрі, спостерігаючи за рядом найдавніших скупчень зірок в ранньому Всесвіті: ми бачимо їх у тому стані, в якому вони перебували приблизно 12 мільярдів років тому .

Всі вони, як розповідають вчені, належать до класу так званих надяскравих інфрачервоних галактик - надзвичайно активних скупчень зірок, велика частина яких закриті від нашого погляду дуже щільною і товстою «шубою» з пилу. Такі об'єкти неможливо побачити за допомогою звичайних оптичних телескопів, але зате випромінювання, що виробляється зернами пилу в цій «шубі», добре помітно для інфрачервоних і мікрохвильових телескопів.

Спостерігаючи за цими галактиками за допомогою інфрачервоного орбітального телескопа «Гершель» і мікрохвильової обсерваторії ALMA, астрофізики помітили щось незвичайне - виявилося, що приблизно два десятка з них знаходилося в тих же точках, де раніше були знайдені надяскраві квазари - надмасивні чорні діри, активно поглинають і «випльовують» матерію.

Подібне відкриття стало несподіванкою для вчених, так як астрономи раніше припускали, що всі надяскраві інфрачервоні галактики повинні бути повністю закриті «коконом» з пилу, через який випромінювання квазарів не повинно було пробиватись. Виявилося, що це далеко не так, і що чорні дірки все ж іноді можуть «пробивати» пиловий щит і викидати гарячий газ за межі галактики.

Причиною цього, як показали подальші спостереження за цими об'єктами, було те, що ці чорні діри збільшувалися в розмірах з неможливо високою швидкістю, підвищуючи свою масу приблизно в три рази швидше, ніж самі галактики. Це, як вважають вчені, дозволяло їм досягати надвисокої потужності, необхідної для знищення пилової «шуби» надяскравих галактик.

Подібним чином, як вважають Фу і його колеги, могли виникнути всі сучасні еліптичні галактики, зірки в які перестали формуватися в далекому минулому. Точну відповідь на це питання можна буде отримати лише через 2-3 роки, коли почне свою роботу космічний телескоп «Джеймс Уебб» і ряд інших обсерваторій, здатних отримати фотографії цих галактик.

 

Джерело http://hvylya.net

Метки: Наука   космос  

Просмотров: 15


Комментарии

Имя:

code Код:

right