Вольногорск

информационный


left

icon user Sheba 04 январь 2016

icon comment 0 Комментариев

ТОП-20 книжок 2015 року

Книжки, які варто прочитати
Книжки, які варто прочитати / lelechenya.info

Хочете бути в темі і відчувати себе людиною, яка завжди у курсі новинок? Тоді підбірка сайту "24" української літератури 2015 року саме для вас! До списку увійшли як популярний "маст-рід", так і елітарна "високолоба" література.

Олег Лишега "Старе золото"

Збірка есеїв Олега Лишеги вже давно мала б вийти. Як і інша цьогорічна книжка Олега — "Прощальний поцілунок Елли Фіцджеральд". Але обидві книжки вийшли вже після смерті автора. Річ у тім, що Лишега хотів довести їх до ідеалу.

Під обкладинкою зібрано вибрані філософічні тексти про літературу та просто світ довкола. Філігранний, нестандартний, виключно авторський стиль письма, нетипова літературознавча розвідка "близьких" Олегові митців, елітарність мови — одна з найважливіших книжок року, одна з останніх книжок автора.

Володимир Єрмоленко "Далекі близькі"

Єрмоленко радше філософ, аніж письменник, але стиль його письма може позмагатися з "професійними" авторами. У "Далеких близьких" Володимир писав про письменників та мислителів, близьких саме йому як філософу, але компанія зібралася досить різношерста: Ролан Барт та Сьюзен Зонтаґ, Ромен Гарі та Жан-Жак Руссо.

"Далекі/близькі" виписані з душею, тут навіть не пахне стандартними шкільними напівбіографіями. Персонажі у фокусі показані з найнесподіваніших сторін. Відверті та для когось, мабуть, шокуючі факти, деталі, які розкривають внутрішній світ цих діячів культури, — книжка не має своєї вагової категорії та підійде чи не будь-якому читачу.

Юрій Винничук "Аптекар"

Нова книжка сучасного класика вийшла під Форум видавців у Львові і чітко зайняла свою нішу. Ідеально виписаний гостросюжетний роман з не такими вже й несподіваними поворотами сюжету, тим не менше, тримає до кінця оповіді: Венеція, а згодом і Львів XVII століття як історична площина сюжету, химерна та містична історія, вдало збалансований коктейль різноманітних жанрів та стилів. Винничук написав ще один сильний та міцний роман. Надзвичайно якісна масова література: і комедія, і драма, і містика, і кохання — все на місці.

Макс Кідрук "Бот: Ґуаякільський парадокс"

Ще один феномен сучасної літератури: продовження першого українського технотрилера про майбутнє, в якому спеціально виведені нанороботи перетворюють людей в агресивних та безжалісних вбивць.

Цей роман — абсолютно пригодницька література у купі з науковою фантастикою, є чимось новим для типової української белетристики. Класичне продовження, в якому головному герою, переживши події першої книжки, доведеться зіткнутися з новою загрозою і відправитись до Еквадору з компанією різношерстих друзів. Другий роман лише закріпив успіх першого, який став бестселером 2012-го року.

Олексій Чупа "Акваріум"

Новий роман надзвичайно плідного останніми роками Олексія Чупи може зачепитися асоціаціями за Чехова, Кафку, Ґолдінґа та деякі жорстокі романи-антиутопії. Можна навіть згадати експериментальні фільми жахів, в яких певний "конструктор" грається з людьми, з їхньою психологією, як з рефлексами піддослідних мишок.

Так і тут: алегорична історія про зменшених людей, які живуть в акваріумі під егідою такого собі деміурга-господаря, який і накидає цим напівістоткам ідеї, думки та світогляди. Не треба бути ерудитом, аби злегка простежити алюзії на сучасний стан українського суспільства.

Василь Стус "Небо. Кручі. Провалля. Вода"

Стус — "знаний" український поет: як мінімум тим, що входить у шкільну програму. Але на переконання сучасних письменників, увійти в шкільну програму — це те саме, що й вмерти. Тож і Стус, насправді, без шкільного пафосу, геніальний, але несправедливо забутий сучасністю український поет-шістдесятник.

Хоча виданих книжок Стуса достатньо, на відмінну від ще більш забутих побратимів, "Видавництво Старого Лева" вирішило зробити таке собі "концептуальне вибране" з творчої спадщини Стуса. Збірка розбита на 4 розділи відповідно до періодів творчості.

the ukrainians

Унікальний український проект, який знайшов для себе подвійне втілення. Сайт the ukrainians запрацював весною 2014-го року і його суть — показати українців як талановитих та успішних людей, розвіяти образ нещасної заплаканої жертви у вишиванці серед поля.

Щотижня на сайті публікують розмови з простими та непересічними українцями водночас, які добилися свого і своїм ж таки прикладом показують, що саме може стати необхідним чинником для успіху.

Книжка ж — паперове втілення ідеї: під однією обкладинкою зібрано 20 інтерв’ю з тими людьми, яких ви можете зустріти в сусідньому магазині і не впізнати, бо ззовні вони такі ж самі українці, як і всі інші.

Любов Якимчук "Абрикоси Донбасу"

Творчість Якимчук вже давно визнана українським літературним процесом. Але тільки цього року під однією доволі товстою обкладинкою вийшли давно відомі вірші. В основному вони про відірваний від адекватного життя Донбас, усвідомлення та переусвідомлення феномену Майдану. Не чужі авторці й теми любові та стосунків між людьми.

Лесь Подерв’янський "Африка, сни"

Класик, який, певно, ніколи не увійде в шкільні антології, хіба реформа нашої освіти виявиться напрочуд несподіваною. Проте, відтепер усі контркультурні п’єси та інші художні твори передовсім художника Подерв`янського можна придбати у вигляді книжки, а не лише прослухати в інтернеті.

Майже що архетипні ситуації, діалоги та персонажі пострадянської повсякденності, яких і досі можна зустрінути на вулицях рідного міста, здається, ніколи не постаріють та не втратять актуальності. Якщо подумати, що це дуже двозначно: і сумно, і радісно водночас.

Андрій Бачинський "140 децибелів тиші"

Бачинський взявся за невдячну справу — спробував написати для підлітків. Адже більшість тинейджерів взагалі не читає, а читаюча молодь чудово собі порається з класикою.

Але автор принаймні намагається говорити з підлітком на серйозні теми, хоча й надзвичайно неживою, цензурною мовою. Але важливий сам факт підняття таких гостросоціальних і недитячих тем: сирітство, жорстокість довколишнього світу, усвідомлення своєї вічної покаліченості. Головний герой втратив батьків, а також слух і голос. Вже тільки за такий ризик слід віддати авторові належне.

 

Автор: Даниїл Задорожний

 

Джерело: http://24tv.ua/top10_knizhok_2015_roku_mastrid_n644956

 

"Щоб урятувати - якщо не нас, то хоча би наших дітей"

Руйнування кордонів, приховані та віднайдені сімейні історії, високе мистецтво, вірші про головне і, звичайно, Майдан та війна - все це є в книжках, які вийшли в Україні цьогоріч. Якщо ви ще не встигли прочитати якусь із них, маєте чудову нагоду прикрасити й урізноманітнити свої новорічні свята.

Фото: museshore.com
Фото: museshore.com

СЕРГІЙ ЖАДАН. "ЖИТТЯ МАРІЇ"

Якщо минулого року "літературні війни" точилися між романами Сергія Жадана "Месопотамія" та Софії Андрухович "Фелікс Австрія", то цьогоріч майже всі експерти одностайні: книгою року вони називають збірку поезій Жадана "Життя Марії" (видавництво "Книги-XXI"). 

До неї увійшли 60 віршів самого автора і 20 перекладів творів Чеслава Мілоша. Книжка ця - своєрідний щоденник, складений із вражень автора про останні чотири роки, в основному - про Майдан та перші місяці війни. Редактор збірки Олександр Бойченко описав її так: "У поетичній збірці "Життя Марії" Сергій Жадан розмовляє - про найдорожчі листи і спалені мости, втрачені місця і зруйновані міста. Розмовляє римованими віршами й верлібрами, власними і перекладеними словами. Розмовляє зі своїми й чужими, зі святими й не дуже, з убитими військовими і живими біженцями, з Рільке, Мілошем і, звісно, з нами. Щоб урятувати - якщо не нас, то хоча би наших дітей".

СЕРГІЙ ЛОЙКО. "АЕРОПОРТ"

Роман журналіста і фотографа "Лос-Анжелес Таймс" позіціонується видавцями як "головна книга про війну, якої не повинно було бути, і про героїв, які хотіли жити, але вмирали". Під час українських подій 2013-2014 років Сергій Лойко багато спілкувався з людьми на Майдані, в Криму, у Слов`янську. Але стрижнем всього роману стали враження тих кількох днів, проведених ним серед українських вояків, які захищали Донецьке летовище. Із зустрічей та розмов склалася ця розповідь про звичайних людей, яким довелося пережити надзвичайні випробування і навчитися робити складніші за будь-яку уяву речі. Але "Аеропорт" (видавництво "Брайт букс") - не документальний виклад, це художній твір з кількома сюжетними лініями, що стосуються різних людей по різні боки "барикад".

"Аеропорт" вийшов одночасно українською й російською мовами, і зацікавив не лише наших співвітчизників: він тримається в топі продажів як в мережі книгарень "Є", так і на американському інтернет-сайті "Амазон" серед книжок іноземними мовами. А видавництва кількох країн вже стоять у черзі за правами.

Фото: Максим Кудимець/INSIDER
Фото: Максим Кудимець/INSIDER

ОЛЯ ГНАТЮК. "ВІДВАГА І СТРАХ"

Польська дослідниця Оля (Олександра) Гнатюк звернулася до історії своєї сім`ї, яка в часи Другої світової війни мешкала у Львові, - і в результаті написала книгу "Відвага і страх" (видавництво "Дух і Літера"), в якій подала широку панораму рідного міста своєї матері. Українська, польська і єврейська громади Львова; радянська й німецька влада, які зміняли одна одну на теренах Західної України; люди з різних верств суспільства, зі своїми ідеалами, поглядами і доленосними рішеннями, - все це склалося в дивний "не-роман", якого ще не було в нашій літературі. Історик Тімоті Снайдер назвав твір Гнатюк "точкою доступу поляків, українців та євреїв до власних історій". Тож не дивно, що книжка, яка вийшла в українському перекладі раніше, ніж у польському оригіналі, отримала купу схвальних відгуків і Гран-прі Форуму видавців у Львові.

Фото: litakcent.com
Фото: litakcent.com

РОМАНА РОМАНИШИН, АНДРІЙ ЛЕСІВ. "ВІЙНА, ЩО ЗМІНИЛА РОНДО"

Серед дитячих книжок, які цьогоріч дивували українського читача своїми незвичними концепціями та революційним оформленням, "Війна, що змінила Рондо" ("Видавництво Старого Лева") Романи Романишин і Андрія Лесіва (творча майстерня "Аграфка") все одно привертає особливу увагу. Ця книжка з вражаючими ілюстраціями розповідає просту і зрозумілу кожному історію про те, як у мирне життя приходять страх і страждання, а також про Світло, яке є в кожному і яке єдине може протистояти злу. Милі й кумедні мешканці вигаданого міста Рондо, які здаються такими тендітними й безпомічними, стають на боротьбу з темрявою і перемагають її, хай і не без втрат. Що ця тема є близькою не тільки для українців, підтверджує премія "Нові горизонти", отримана книжкою на міжнародному конкурсі в Болоньї, та той факт, що її внесено до щорічного каталогу книжкових рекомендацій у галузі міжнародної дитячої та юнацької літератури "Білі круки - 2015" ("White Ravens 2015").

Фото: hromadske.lviv.ua
Фото: hromadske.lviv.ua

АНДРІЙ ЛЮБКА. "КАРБІД"

Мукачівські події липня 2015-го, коли на поверхню інфопростору спливли натяки - лише натяки! - на масштаби контрабанди і корупції на закарпатському кордоні, письменник Андрій Любка іронічно назвав гучною рекламою свого роману. Дійсно, в "Карбіді" (видавництво "Книги-XXI"), що вийшов друком наприкінці літа, більшість персонажів є контрабандистами. І чимало сторінок роману присвячені саме хитрим витівкам, до яких вдаються бажаючі нелегально торгувати із заможними сусідами найрізноманітнішим товаром, аж до людських органів включно. Але головне питання книги - не про те, як українцям потрапити до Європи, а про те, чи дійсно вони хочуть перетнути кордони не "тушкою" і не "чучелком". І доля головного героя, який сам собі придумав горде ім`я Тис і якого інші дражнять Карбідом, дає не дуже втішну відповідь на це питання.

Фото: ВВС Источник: http://odnako.su/news/showbiz/-444196-knigoj-goda-2015-po-versii-vvs-ukraina-stal-sbornik-rasskazov-vasiliya-mahno/
Фото: ВВС

ВАСИЛЬ МАХНО. "ДІМ У БЕЙТІНГ-ГОЛЛОВ" (ВИДАВНИЦТВО СТАРОГО ЛЕВА)

Поет, перекладач та есеїст Василь Махно, який вже 15 років мешкає в Америці, вперше спробував себе у ролі автора оповідань. І спроба вийшла вдалою: вісім коротких творів про життя в Чорткові, Нью-Йорку, індійській Кералі і, певна річ, на океанському узбережжі в Бейтінг-Голлов принесли авторові нагороду "Книга року ВВС", яку дотепер вручали переважно за романи. Його герої - заробітчани-нелегали в нетрях Нью-Йорка, мешканці українського містечка на порозі Другої світової, привокзальні юродиві, нащадки скрипкового майстра, січові стрільці та зрадники. У "Домі у Бейтінг-Голлов" ("Видавництво Старого Лева") багато поезії: настрою, дрібних деталей, побачених уважним оком, - і зовсім немає моралізаторства або накинутих автором оцінок.

МИРОСЛАВ ДОЧИНЕЦЬ. "КАРБИ І СКАРБИ" 

Новою збіркою "Карби і скарби" (видавництво "Клуб сімейного дозвілля") відомий закарпатський письменник, лауреат Шевченківської премії та багатьої інших нагород, укотре вшановує свою "материзну й дідизну" - Карпати. За його словами, Карпати - це не гори, і навіть не держава, а цілий материк "без границь простору і часу". І блукають тим материком веселі різдвяні звіздарі-колядувальники; і береже кам`яну брилу впертий дідуган; і розповідають про прийдешне зорі, і шумлять смереки. Читання цієї книги перетворюється на пошуки того, що закарбовано в народній пам`яті і сховано від чужинців, але відкривається тому, хто має час і натхнення слухати неспішну тиху оповідь про старі часи.

Фото: starylev.com.ua
Фото: starylev.com.ua

ВОЛОДИМИР ЄРМОЛЕНКО. "ДАЛЕКІ БЛИЗЬКІ" 

Жанр есеїстики, розвинений та шанований у Європі, набуває все більшої популярності і в Україні. "Далекі", що стають ближчими завдяки новій книзі філософа та публіциста Володимира Єрмоленка ("Видавництво Старого Лева") - це дванадцять історичних постатей, інтелектуалів та інтелектуалок різних часів: Жан-Жак Русо, Жуль Мішле, Гюстав Флобер, Ромен Гарі, Ролан Барт, Жак Дерида, Мішель Турньє, Джакомо Казанова, Антон Месмер, Ернст Теодор Амадей Гофман, Сабіна Шпільрейн і Сьюзен Зонтаг. Самі вони, як і історії іхнього життя та творчості, на думку автора, уособлюють якусь певну ідею, як-от насолода, чуттєвість, повільність, втрата, невидимість. Попри часові й просторові кордони ці особистості пов`язані одне з одним, а через Єрмоленка - і з читачем.

ВЛАДИСЛАВ ІВЧЕНКО. "2014" 

Про що йдеться в новому двотомнику сумчанина Владислава Івченка (видавництво "Темпора"), ясно з самої назви. Бо не було в українців у 2014 році нічого важливішого, ніж події Революції Гідності та нова війна за незалежність від сусідньої держави та її посіпак. У притаманному йому дещо іронічному стилі батько "альтернативного Ераста Фандорина" - сищика Івана Підопригори - розповідає про цілу низку геть не схожих між собою персонажів, чиї долі переплелися на Майдані і повели їх шляхами, що не раз ще перехрестяться на сході країни. Герої й хитруни, добровольці й сепаратисти, пасіонарні й байдужі - герої Івченка живі, а письмо його - жваве та легке. Виявляється, книжки про головні події сьогодення можуть бути й такими.

Фото: starylev.com.ua
Фото: starylev.com.ua

НОРА БАРБ-ГАЛЛЬ. "ЯК РОЗМОВЛЯТИ З ДІТЬМИ ПРО МИСТЕЦТВО"

З-поміж величезної кількості очікуваних, якісних, сучасних та класичних перекладів іноземних авторів ми обрали цю невеличку книжку французської дослідниці ("Видавництво Старого Лева"), бо саме таких творів на нашому ринку досі бракує. Нора Барб-Галль докладно розповідає, як краще призвичаювати дітей до зустрічей із прекрасним, як не відштовхнути їх від картин і музеїв: ходити на зустрічі з прекрасним в гарну погоду, купувати сувеніри в музейній крамничці - і не забути відвідати музейну кав`ярню! А потім презентує тридцять знаменитих полотен, від ван Ейка до Поллока, супроводжуючи репродукції відповідями на питання, які можуть виникнути в дитини. Захоплююча інформація розподілена за віком, в якому ті чи інші факти можуть зацікавити малого глядача (від 5 до 7, від 8 до 10, від 11 до 13 років), але напевне буде корисна й більшості дорослих. Адже в їхніх батьків такої книги ще не було!

 

Джерело: http://www.ukrinform.ua/rubric-culture/1939073-10-knijok-2015-roku-yaki-varto-prochitati.html#

Просмотров: 181


Комментарии

Имя:

code Код:

right