Вольногорск

информационный


left

icon user Анонимные новости 11 июнь 2018

icon comment 0 Комментариев

ЧОМУ ЛІТНЯ ПРАКТИКА У ШКОЛІ – ЦЕ НЕЗАКОННО

Наближається літо, а з ним – і нібито обов’язкове двотижневе відпрацювання на пришкільній ділянці. Переважна більшість шкіл вважає, що школярі ще не надто дорослі і їм можна нав’язувати усе, що завгодно. Батьки часто теж не надто опираються: «треба» – значить «треба». Саме тому я провів міні-розслідування з цього приводу, у якому постараюся відповісти на найбільш поширені питання з цього приводу.

ЧОМУ ЛІТНЯ ПРАКТИКА У ШКОЛІ – ЦЕ НЕЗАКОННО

 

  • Чому школи вважають практику обов’язковою?

За часів СРСР літня практика дійсно була обов’язковою. Вважалося, що це виховує дітей, створює з низ свідомих громадян. Але всім відомо, що така праця – пережиток комуністичного минулого. Вона не є обов’язковою, і в жодному документі ви не знайдете ні рядка про необхідність відпрацювання. Більшість навчальних закладів посилаються на Методичні рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу під час проведення навчальних екскурсій та навчальної практики учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Але це – лише рекомендації, які бажано, але не обов’язково виконувати. А взагалі винахідливість вчителів не має меж, тому можна очікувати будь-яких варіантів. Обов’язково попросіть показати вам документ, яким керуються вчителі. А потім можна посміятися, слухаючи жалюгідні відмовки.

  • Як відповідати, коли питають про відпрацювання?

Якщо бажання попрацювати є – проблем немає! Але якщо сапати грядки чи виносити сміття не хочеться, на допомогу приходить стаття 53 закону України «Про освіту». У ній сказано, що кожен учень має право на захист від будь-яких форм експлуатації. А експлуатацією вважається будь-яка праця, яку людина виконує примусово. Тому навіть якщо ваші батьки дали дозвіл, аби ви працювали, без вашої згоди ніхто працювати вас примусити не може. Про це нам говорить і стаття 43 Конституції України, згідно якої «використання примусової праці забороняється». Так звана «літня практика» є якраз такою примусовою працею, адже учнів не питають, чи хочуть її відпрацьовувати, і не пропонують жодної грошової винагороди за роботу. Також стаття 1 Конвенції про скасування примусової праці (її Україна ратифікувала у 2000 році) забороняє примусову працю як метод виховання чи підтримання трудової дисципліни. А Європейська конвенція з прав людини, яка є ратифікованою в нашій країні і обов’язковою до виконання, містить статтю 4: «Ніхто не може бути присилуваний виконувати примусову чи обов’язкову працю». Тобто навіть якщо вчителі і знайдуть якийсь документ, що буде на їх стороні, перед Конвенцією, котра має значно більшу вагу, цей папірець – ніщо.

  • А якщо мені погрожують чимось?

Розберемо дві найбільш поширені ситуації

  1. Мене погрожують не перевести до іншого класу

Згідно Порядку про переведення учнів (вихованців) загальноосвітнього навчального закладу до наступного класу залишити на другий рік можуть лише учня початкової школи, якщо у нього будуть погані оцінки (1, 2, 3 бали) чи відставання у розвитку, та й то лиш за згоди батьків. Отож якщо чуєте таку погрозу, не варто лякатися – школа ніколи не піде на такий крок, бо порушить ваше право на здобуття освіти, що прописане у величезній кількості різних документів і муситиме сплачувати великі штрафи та звільняти працівників.

  1. Мені погрожують не видати підручники наступного року

Знову відверті понти. За допомогою підручників ти отримуєш знання, отож це – знов-таки порушення права на освіту. А ще згідно закону Про внесення змін до деяких законів України щодо безоплатного забезпечення підручниками учнів загальноосвітніх навчальних закладів та педагогічних працівників «держава гарантує безоплатне забезпечення підручниками, посібниками учнів загальноосвітніх навчальних закладів». Можете бути впевненими – школа не піде на таке порушення.

Загалом, будь-які погрози є незаконними. Із радістю допоможу знайти відповідь, якщо у вашій школі вчителі більш оригінальні! Просто опишіть ситуацію у коментарях.

  • А якщо вимагають зробити щось замість практики?

Часом пропонують замість практики відвідувати пришкільний табір. Як ви здогадуєтеся, без вашого бажання ніхто не може вас примусити ходити до школи влітку. Якщо брати по-великому, то це – позбавлення вас свободи, котра гарантується статтею 29 Конституції України. Але цей аргумент варто вживати лише у крайніх випадках.

Але якщо вимагають грошей, матеріалів «на ремонт» чи ще чогось, ситуація стає гіршою, при чому для самої ж школи. Законодавчо в нашій державі встановлено, що освіта у школах є безкоштовною. Отож цю ситуацію можна визнати як вимагання, а за статтею 189 Кримінального кодексу України за такі дії можуть посадити на строк до п’яти років. На відміну від попереднього пункту – засудити школу за таке – цілком реально.

Сподіваюся, з допомогою цієї інструкції кожному з нас вдасться відстояти свої права і показати, що школярі – не маленькі діти, яких можна дурити.

Будь ласка, поділіться цим записом – так про це питання дізнається якомога більше людей, і разом ми зможемо заявити про свої права! Лише зі знаннями кожен з нас зможе захистити себе! Успіхів!

ЧОМУ ЛІТНЯ ПРАКТИКА У ШКОЛІ – ЦЕ НЕЗАКОННО

Взято здесь alternatyva.org

Просмотров: 68


Комментарии

Имя:

code Код:

right